Novo izvješće | listopad 2024.
Green Transition Scenarios 2024
Sa ili bez klimatske politike, te unatoč geopolitičkim napetostima, energetska tranzicija već je u tijeku. Ali, koji su pokretači i ključni faktori koji će odlučiti o dinamici i opsegu energetske tranzicije? Hoćemo li moći postići svoje klimatske ciljeve i potaknuti ekonomiju uz ograničenje ispod 1,5 stupnja?
Saznajte odgovore na ta pitanja u Statkraftovom godišnjem energetskom izvješću
Scenariji zelene tranzicije 2024
Green Transition Scenarios 2024
Obično smo najpozitivniji glas u energetskoj areni, ali pogledajte što se dogodilo kada su se Jenny Chase, vodeća solarna analitičarka u BloombergNEF-u, Jarad Rystad, izvršni direktor tvrtke Rystad Energy, i Torjus Folsland Bolkesjø, potpredsjednik odjela Global Drivers u Statkraftu sastali kako bi raspravili neke od ključnih uvida Statkraftovog vodećeg energetskog izvješća – Scenariji zelene tranzicije 2024.
Uvijek nam je drago vidjeti optimističnije poglede na napredak energetske tranzicije. Zašto? Zato jer to su dobre vijesti za obnovljive izvore energije i dobre vijesti za našu klimu.
Sažetak glavnih zaključaka
Diljem svijeta primjetna je ubrzana tranzicija, također i u Europi, čemu svjedoči proizvodnja energije iz solarnih i vjetroelektrana koja po prvi puta nadmašuje ugljen i plin, dok kontinent istovremeno postavlja nove rekorde u izgradnji solarnih kapaciteta i kapaciteta vjetroelektrana.
Odgođeni scenarij predviđa da se, unatoč geopolitičkim napetostima i sukobima, stopa rasta obnovljivih izvora energije i dalje nastavlja, iako u tom slučaju prema 2,4 stupnja globalnog zatopljenja.
Uz povećanje kapaciteta, troškovi ključnih čistih tehnologija nastavit će padati u prosjeku po stopi od -25% za solarnu energiju, -20% za kopnene vjetroelektrane i -5% za pučinske vjetroelektrane od danas do 2030., čime se ubrzava prijelaz prema 'neto nuli'.
Dok će obnovljivi izvori energije dosegnuti 87 posto proizvodnje električne energije u EU do 2050., potražnja za ugljenom uskoro će biti u strukturnom padu na globalnoj razini, a nafta i plin dosegnut će vrhunac oko 2030. ili ranije u svim scenarijima.
Potrošnja električne energije u EU povećat će se za više od 200 posto do 2050. jer elektrifikacija prometa, zgrada i industrije smanjuje emisije i postaje sve konkurentnija, dok se konačna potrošnja energije smanjuje u Scenariju zelene tranzicije čak i uz rast gospodarstva.
Ubrzano smanjenje emisija u sektorima krajnje uporabe i dalje predstavlja značajan izazov s gotovo 60 posto preostalih emisija CO2 koje dolaze iz industrije, zgrada i transporta:
- Zgrade: Elektrifikacija je glavno rješenje za smanjenje emisija, zajedno s energetskom učinkovitošću i promjenom ponašanja. Unatoč tome što su dizalice topline konkurentne cijenom, transformacija sustava grijanja je spora.
- Prijevoz: Osobni automobili postat će električni. Udio električne energije u prometu povećava se s 2 na 70 posto, dok udio nafte pada s više od 90 posto na ispod 2 posto u našem scenariju europske zelene tranzicije do 2050.
- Industrija: Potrošnja električne energije raste u različitim scenarijima. Posljednje emisije koje treba smanjiti su skupe, teške i zahtijevaju poticaj s političke strane da bi se ostvarile.
- Gospodarski sektori koje je teško smanjiti: Smanjenje emisija u transportu na velike udaljenosti i u nekim industrijama (čelik, cement, kemikalije) i dalje predstavljaju poseban izazov. Ovi sektori trebaju kombinaciju rješenja i više političkih poticaja.
Postoji nekoliko dodatnih tehnologija u razvoju za koje se predviđa da će igrati sve važniju ulogu u podržavanju i omogućavanju energetske tranzicije, posebno u industrijama čije je emisije teško smanjiti. Ta rješenja uključuju vodik, bioplin, hvatanje i skladištenje ugljika te uklanjanje ugljika.
Prijelaz na energetske sustave koji više ovise o vremenskim prilikama je izazov, ali je taj proces izvediv. To će zahtijevati paralelnu izgradnju brojnih fleksibilnih rješenja, kao što su baterije, fleksibilna hidroenergija, pametna i fleksibilna potražnja kao i visoka međusobna povezanost između tržišta.